EVVO - Environmentální vzdělávání

Co je to EVVO?

Definice environmentální výchovy

Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta (EVVO) vychází z anglického termínu environmental education, kde environment znamená životní prostředí a education se chápe široce jako vzdělávání, výchova či osvěta všech typů cílových skupin, od nejmenších dětí po dospělé. Vzděláváním se rozumí zejména ovlivňování racionální stránky osobnosti. Výchovou působení na city a vůli. Osvětou se označují speciální způsoby předávání informací zejména dospělé populaci.

Samotné chápání a vymezování pojmu environmentální výchova je velmi různorodé, definic je celá řada. Ideální je, pokud si pro každodenní práci a komunikaci s kolegy či rodiči vybere každý tu svou.

Podle Aleše Máchala lze environmentální výchovu v nejširším slova smyslu popsat jako veškeré výchovné a vzdělávací úsilí, jehož cílem je především:

• zvyšovat spoluzodpovědnost lidí za současný i příští stav přírody i společnosti, za místo, ve kterém žijí a které je jim domovem, za smysluplné využívání místních zdrojů,
  • rozvíjet citlivost, vstřícnost a tvořivost lidí k řešení problémů péče o přírodu i problémů lidské společnosti,
  • utvářet ekologicky příznivé hodnotové orientace, které kladou důraz na dobrovolnou skromnost, na nekonzumní, duchovní kvality lidského života.

Cíle environmentální výchovy

"Environmentální výchova si klade za cíl hledat a hlavně nabízet ekologicky příznivější způsoby našeho života. Zjednodušeně bychom mohli říci, že hlavní cíl environmentální výchovy leží ve změně jednání lidí tak, aby "měkčeji našlapovali po Zemi“, uvádí Helena Nováčková v knize Zelený Ostrov, 2011.

„Smyslem ekologické výchovy není nařizovat a poučovat, ale otevírat nové prostory pro utváření vlastního názoru, pro uvažování v širších souvislostech. Rádi bychom, aby si děti byly vědomy závislosti lidí na přírodě, s trochou nezbytné pokory dokázaly vnímat a oceňovat zázraky fotosyntézy a dekompozice, uměly a chtěly o něco pečovat a nést za něco svůj dílek odpovědnosti“, Aleš Máchal, 2009

„Jednou ze základních snah ekologické výchovy je vzbuzovat poptávku po méně konzumních, duchovnějších a také radostnějších způsobech života...“, říká Hana Librová, 1992

Tým EVVO

(Školní tým pedagogických pracovníků pro realizaci EVVO)

Vedoucí týmu EVVO

Školní koordinátor EVVO

Mgr. Štěpánka Šťastná

353 447 527

stastna.stepanka@zskonecnakv.cz

Člen týmu EVVO (základní škola)

Člen týmu EVVO (školní družina)

Josef Rajzl

rajzl.josef@zskonecnakv.cz

Náplň práce koordinátora EVVO

Pracovní náplň školního koordinátora EVVO

• Koordinuje přípravu a zpracování školního programu EVVO a spolupráci s ostatními pracovníky školy a dalšími partnery. Dbá, aby byl školní program EVVO v souladu s další dokumentací školy, navrhuje řediteli školy začlenění EVVO do další dokumentace školy.
  • Vytváří společně s vedením školy Dlouhodobý školní plán environmentální výchovy (ŠPEV).
  • Vytváří společně s členy týmu EVVO Krátkodobý roční plán environmentální výchovy.
  • Koordinuje realizaci EVVO na škole či školském zařízení, spolupracuje s vedením i zaměstnanci školy, pedagogy i provozními pracovníky.
  • Poskytuje ostatním pracovníkům školy či školského zařízení konzultace a podporu v začlenění EVVO do jejich činností.
  • Účastní se dalšího vzdělávání a neustále rozvíjí své vědomosti a dovednosti.
  • Vyhledává možnosti a příležitosti k poznávání okolního prostředí školy.
  • Koordinuje realizaci plánu dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků v oblasti EVVO.
  • Navazuje a podporuje kontakty se středisky ekologické výchovy (SEV), neziskovými organizacemi, subjekty poskytujícími ekovýchovné programy a služby a koordinuje a využívá nabídky a služby na podporu EVVO.
  • Podněcuje spolupráci s rodiči žáků školy, zřizovatelem městem Karlovy Vary, partnery v obci a regionu.
  • Koordinuje a organizuje konkrétní akce a projekty.
  • Koordinuje sběr elektrozařízení a použitých baterií a kontroluje jejich bezpečné uložení v prostorách školy.
  • Podněcuje, koordinuje a osobně přispívá k ekologizaci provozu školy.
  • Prezentuje činnost školy v oblasti EVVO na veřejnosti.
  • Podílí se na získávání prostředků na EVVO.
  • Vytváří ve škole pracovní skupinu pro EVVO.